Architekt projektuje nie tylko budynki przeznaczone do użytku publicznego, ale także budynki mieszkalne. Niegdyś, na zatrudnienie architekta wnętrz, mogli sobie pozwolić jedynie ludzie zamożni. Obecnie rynek budowlany w Polsce rozwinął się na tyle, że na gotowy projekt wnętrza stać jest każdą przeciętnie zarabiającą osobę.
Jeśli weźmie się pod uwagę koszt zakupu nieruchomości lub działki i wszystkie wydatki związane z remontem, to koszt zatrudnienia architekta wnętrz nie wydaje się już taki duży. Jeśli brakuje nam pieniędzy na zlecenie projektu wszystkich pomieszczeń w domu, możemy zlecić zaprojektowanie tylko niektórych: na przykład kuchni i łazienki lub salonu. Sypialnia jest raczej rzadko odwiedzana przez gości, dlatego też można ją urządzić “po swojemu”. Dobrym pomysłem będzie wprowadzenie dodatków, na przykład ze sklepu Dear Sam, oferującego plakaty.
Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?
Jeśli tylko nasz budżet na to pozwala, warto.
Architekci wnętrz mają głowy pełne pomysłów i często lata doświadczenia, których my nie posiadamy. Potrafią tak urządzić wnętrza, aby ukryć ich mankamenty, a wydobyć ich największe zalety.
Profesjonaliści sprawią, że nasz dom będzie nie tylko piękny, ale także funkcjonalny. Bardzo często powierzchnia użytkowa w domu jest ograniczona i ustawienie mebli oraz innych sprzętów ma tam szczególne znaczenie. Architekt zwykle posiada mnóstwo wzorników i próbek materiałów, dzięki czemu możemy podjąć najlepszą decyzję. Nie warto działać pochopnie, ponieważ mieszkanie i jego wystrój, zostaną z nami na długie lata.
Można to uznać za paradoks, ale dzięki zatrudnieniu architekta wnętrz, możemy zaoszczędzić pieniądze. Projektanci maja zazwyczaj kontakty z różnymi firmami branżowymi, a przez to dostęp do wielu rabatów i nowości na rynku budowlanym. Architekci wnętrz współpracują z zaufanymi ekipami remontowymi, dając im wskazówki podczas pracy i pilnując, aby efekt końcowy był zgodny z projektem wyjściowym. Urządzając wnętrze samodzielnie i zatrudniając ekipę, której nie znamy, narażamy się na nerwy, opóźnienia i stratę pieniędzy.
Kolejną cechą, która działa na korzyść architekta wnętrz, jest wizualizacja pomieszczenia. Zatrudniając projektanta możemy zobaczyć, jak nasz dom będzie wyglądał po remoncie i wprowadzeniu wszystkich zmian. Jeśli już na etapie przygotowanie jednak coś nam się nie spodoba, można bardzo łatwo wprowadzić poprawki i uniknąć niespodzianek.
Kiedy urządzić wnętrze samemu?
Jeśli jednak jesteśmy pewni tego, co chcemy zrobić w mieszkaniu i mamy jego szczegółową wizję, to możemy urządzić wnętrze sami. Potrzebny będzie jednak zapas czasu, dużo cierpliwości i zmysł artystyczny. Decyzję każdy musi podjąć sam.