Architektura ogrodu

Architektura ogrodu jest równie ważna, co architektura wnętrz z tym, że zawiera ona zupełnie inne elementy. Przede wszystkim stanowią ją rośliny, ukształtowanie terenu oraz woda, które są naturalnymi częściami ogrodu. Oprócz tego na zewnątrz występują także budowle sztuczne, do których zaliczają się alejki, oczka wodne oraz różnego rodzaju murki. Uwzględnienia wymagają również meble, które trzeba wpasować w cały krajobraz.

Elementy ogrodu

Do budowli ogrodowych, które są najczęściej wykorzystywane przy projektowaniu przestrzeni na zewnątrz, należą altanki – murowane lub wykonywane z drewna.

Jeżeli posiadamy dużo miejsca na działce, możemy urządzić tam także letnią kuchnię lub postawić szklarnię. Druga opcja umożliwi nam sadzenie własnych roślin, owoców i warzyw, o których poczytać można na stronie nelsongarden.pl, zawierającej dużo ciekawych informacji.

Kolejnym częścią architektury ogrodu są ogrodzenia. Mogą być wykonane z drewna, stali, kamienia, bloczków betonowych lub z cegły. Zazwyczaj ogrodzenie dobiera się stylistycznie do zewnętrznego wyglądu domu, tak aby całość się ze sobą dobrze komponowała. Ważną częścią ogrodzenia są furtki i bramy w odpowiednich miejscach.

Elementy kształtujące teren to coś, co znajduje się w niemal każdym ogrodzie. Mogą to być sztucznie usypane pagórki, skarpy, stawy, oczka wodne lub sadzawki. Niektórzy decydują się nawet na mały wodospad – wszystko zależy od tego, jakimi środkami dysponujemy i jaki mamy pomysł na nasz ogród.

Do małej architektury ogrodowej zaliczyć możemy właśnie meble, takie jak ławki, lampy oświetleniowe, stoły, krzesła i fotele, czy też donice i inne dodatki.

Jeśli w ogrodzie często będą bawiły się dzieci, to dobrym pomysłem będzie zbudowanie dla nich piaskownicy, zakup huśtawki lub zjeżdżalni.

Architekt krajobrazu

Ogród możemy zaprojektować całkowicie sami, lub też zatrudnić architekta krajobrazu, który wykona wymarzony przez nas projekt, zachowując jego funkcjonalność i piękno.

Architekci krajobrazu zajmują się przede wszystkim kształtowaniem otoczenia, planowaniem rozmieszczenia roślin i drzew, małej architektury, wybraniem odpowiedniej nawierzchni oraz oświetleniem terenu. Posiadają oni wiedzę nie tylko z zakresu botaniki, ale także z inżynierii, projektowania, materiałoznawstwa oraz z obszaru nauk plastycznych. Dobry profesjonalista wysłucha naszych wymagań i stworzy taki projekt, który będzie je zawierał i jednocześnie stanie się niepowtarzalny.

Usługi architekta krajobrazu bardzo często uważane są za niepotrzebny wydatek, ale nie wszyscy mają dostateczną wiedzę, aby zaprojektować ogród na własną rękę. Należy wiedzieć, które rośliny przyjmą się na danym terenie, czy będą bezpieczne dla dzieci i zwierząt, jak zmienić wygląd ogrodu tak, aby wyglądał pięknie przez cały rok, która nawierzchnia będzie najlepsza oraz jakie oświetlenie wybrać.

Zatrudniając architekta krajobrazu mamy pewność, że jest to osoba wykształcona, posiadająca duże doświadczenie i znająca się na rzeczy. Zazwyczaj ma on kontakt z zaufanymi podwykonawcami, więc nie będziemy musieli się martwić o następny krok w planie. Architekt dostosuje nasz ogród do warunków środowiskowych, omówi z nami kolejne etapy budowy ogrodu i spełni nasze wymogi, proponując najlepsze rozwiązania.