Znakiem rozpoznawczym Rio de Janeiro jest Statua Chrystusa Zbawiciela, która góruje majestatycznie nad miastem. Każdy, kto ma ochotę obejrzeć stamtąd panoramę, może się dostać na górę kolejką liniową lub wejść po 222 schodkach.
Historia
Pomysł na gigantyczny pomnik zrodził się z pragnienia upamiętnienia setnej rocznicy niepodległości Brazylii. W 1920 roku ruch katolicki z Rio zorganizował wydarzenie mające na celu zebranie datków oraz podpisów, żeby wspomóc budowę rzeźby. Pod uwagę brano kilka projektów, między innymi statuę Jezusa trzymającego w rękach ziemski glob.
W końcu zwyciężyła koncepcja Hektora da Silva Costy – posąg Jezusa Chrystusa, który na znak pokoju rozpościera ramiona, jakby chciał objąć nimi cały świat i powitać gości przyjeżdżających do Rio. Statuę stworzył francuski rzeźbiarz z polskimi korzeniami – Paul Landowski. Głowę posągu wyrzeźbił rumuński artysta Gheorghe Leonida, którego Landowski poprosił o pomoc. Prace konstrukcyjne trwały 9 lat, od 1922 do 1931 roku i kosztowały dzisiejszy ekwiwalent 3,5 milionów dolarów amerykańskich. Odsłonięcia pomnika w październiku 1931 roku dokonał Guglielmo Marconi, który był także odpowiedzialny za iluminację obiektu.
W lipcu 2007 roku Statua Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro została ogłoszona jednym z siedmiu nowych cudów świata.