Angkor Wat w Kambodży

Angkor Wat to największa, najpopularniejsza i najlepiej zachowana świątynia kompleksu Angkor w Kambodży. Stworzona jako hinduska budowla sakralna poświęcona bogu Wisznu i zamieniona pod koniec XII wieku w świątynię buddyjską. Angkor stało się stolicą Imperium Khmerów i do dzisiaj pozostaje symbolem Kambodży.

Historia

Kompleks sakralny Angkor Wat zajmuje 162 hektary i jest przykładem idealnej kompozycji, proporcji i równowagi pomiędzy elementami architektonicznymi. Świątynia została zbudowana przez króla Surjawarmana II na początku XII wieku naszej ery i stała się miejscem pochówku tegoż króla. Budynek skierowano na wschód, żeby podkreślić symbolizm pomiędzy zachodzącym Słońcem i śmiercią. W 1432 roku stolicę przeniesiono do Phnom Penh, a Angkor Wat oddano pod opiekę buddyjskich mnichów.

Angkor Wat to miniaturowa kamienna reprezentacja wszechświata ukazująca ziemski model kosmicznego świata. Główna wieża wznosi się w centrum budowli i symbolizuje mityczną górę Meru, który znajduje się w samym środku wszechświata. Pięć wież nawiązuje do wierzchołków Meru, ściany to krańce świata, a fosa jest symbolem rozciągającego się za nimi oceanu.

Mimo że w Internecie krąży mnóstwo zdjęć Angor Wat, to jednak nic nie może się równać wrażeniu, jakie wywołuje osobiste zwiedzanie kompleksu. Świątynia to istny cud architektury. Jest romantyczna i zmysłowa, niejako wymusza kontemplację i zachwyt. Dla wielu najpiękniejsze miejsce na całym świecie.