Petronas Towers w Kuala Lumpur, Malezja

Bliźniacze wieże połączone ze sobą przejściem (mostem) na wysokości 170 metrów mieszczą się w stolicy Malezji – Kuala Lumpur. Wysokość budynków, czyli 452 metry zapewniła im w latach 1998-2004 tytuł najwyższych budynków na świecie.

Historia

Petronas Towers zostały zaprojektowane przez argentyńskiego architekta Césara Pelli w postmodernistycznym stylu. Planowanie budowy rozpoczęto już na początku 1992 roku, kiedy to przeprowadzono rygorystyczne testy i symulacje dotyczące naporu wiatru i obciążeń strukturalnych budynku. Prace nad wieżami rozpoczęto w marcu 1993 roku.

88-metrowe bliźniacze wieże mają najgłębsze fundamenty na świecie, które wynoszą aż 150 metrów głębokości i wymagały wielu ton betonu. Do budowy zatrudniono dwie różne firmy budowlane: Samsung Constructions oraz Hazama Corporations. Pierwsza z firm (Samsung Constructions), odpowiedzialna za konstrukcję drugiej wieży, zakończyła pracę wcześniej, mimo że zaczęła budowę miesiąc później.

Prace nad główną strukturą ukończono w 1994 roku, wystrój i umeblowanie wnętrz zakończyło się na początku 1996 roku, a budynek został oddany dla obsługi w 1997 roku. Oficjalne otwarcie nastąpiło 1 sierpnia 1999 roku z rąk premiera Malezji Mahathira bin Mohamada.

Komunikacja w budynkach została ułatwiona, dzięki przeszklonemu mostowi (Sky Bridge), który rozpięty jest pomiędzy wieżami na 41 i 42 piętrze. Jego długość to 58,5 metra.