Hagia Sophia w Stambule, Turcja

Hagia Sophia, dawniej Świątynia Mądrości Bożej w Konstantynopolu, przetrwała chyba wszystko. Z jednej strony kataklizmy – pożary, krucjaty, trzęsienia ziemi – z drugiej ludzie – cesarze, sułtani i w końcu turyści. Hagia Sophia najpierw przez 9 wieków była chrześcijańskim kościołem, potem zamieniono ją w meczet na 5 wieków, a od niecałych stu lat jest muzeum. Wiele ważnych funkcji a tylko jeden budynek.

Historia

Przyjeżdżając do Stambułu, każdy marzy o tym, żeby zobaczyć Hagię Sophię, gdyż jest to w końcu wizytówka miasta. Zanim postawiono ostatnią Świątynię Mądrości Bożej, na jej miejscu były dwa inne kościoły. Budowę rozpoczęto w 532 roku p.n.e. na zlecenie cesarza Justyniana, a ukończono ją już 5 lat później tj. w 537 roku p.n.e. Prace nadzorowali dwaj najwspanialsi architekci w tamtym okresie, mianowicie Izydor z Miletu oraz Antemiusz z Tralles.

Po 916 latach, w 1453 roku, chrześcijańska bazylika zamieniła się na 481 lat w muzułmański meczet. Do przebudowy zatrudniono architekta Mimara Sinana. W 1935 skończył się kolejny etap w historii budowli – Hagia Sophia przeistoczyła się z muzeum.

Budowa i wygląd

Przy budowie kościoła użyto bardzo drogich materiałów, które przybyły między innymi z Egiptu, Afryki, Syrii, Grecji oraz wielu innych miejsc. Do wzniesienia i udekorowania budowli sprowadzono marmur w czterech kolorach – białym, różowym, zielonym i żółtym – złoto, srebro, terakotę, kolorowe szkło i kamienie na mozaiki.

W czasach, kiedy Hagia Sophia była meczetem, dodano do niej minarety (wysokie wieże), liczne mauzolea dookoła oraz osiem okrągłych medalionów do dzisiaj wiszących w środku budynku.

We wnętrzu byłego kościoła widać ścisły podział na oświetloną część monumentalną oraz nawy boczne pogrążone w półcieniu.

Hagia Sophia obecnie

Hagia Sophia zasłużyła na tytuł „najczęściej odwiedzanego muzeum na świecie”. Co roku miejsce zwiedza ponad 3 miliony turystów.