Most Golden Gate w San Francisco, USA

Most Golden Gate, czyli most nad Złotymi Wrotami, to jedna z ikon Stanów Zjednoczonych. Charakterystyczna czerwona konstrukcja, łącząca Zatokę San Francisco z Pacyfikiem, najpiękniej wygląda, tonąc we mgle.

Historia

Z pierwszą propozycją budowy mostu nad cieśniną Golden Gate wystąpił główny inżynier San Francisco Michael O’Shaughnessy w 1918 roku. Jego pomysł nie został jednak entuzjastycznie przyjęty w związku z trudnymi warunkami technicznymi. Następnym zainteresowanym budową był Joseph Strauss, który w swojej karierze zaprojektował około 400 mostów na całym świecie. W 1921 roku Strauss przedstawił konkretne plany i harmonogram prac budowy mostu.

Władze miasta wyraziły zgodę na szacowane koszty – 27 milionów dolarów – lecz głos w sprawie zabrali właściciele promów, którzy nie byli zachwyceni nową koncepcją. Ten rozłam sprawił, że wydanie pozwolenia na budowę trwało ponad 8 lat.

Prace nad mostem rozpoczęły się na początku 1933 roku i trwały przez następne 4 lata, aż do 1937 roku. Przez prawie 30 lat Most Golden Gate według projektu Josepha Straussa, był najdłuższym mostem wiszącym na całym świecie.

Niestety obiekt cieszy się złą sławą, co ma związek z liczbą samobójstw popełnianych poprzez skok z mostu. Wysokość z mostu do wody to aż 75 metrów, więc 98% skoczków ginie po uderzeniu w taflę wody.