Rzym i Watykan to jedne z najpopularniejszych kierunków turystycznych na świecie. Żądnych wrażeń globtroterów przyciąga do tych miast przede wszystkim bogactwo zabytków i dzieł sztuki. Koloseum, Forum Romanum, Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie i Bazylika św. Piotra. Nie bez powodu Rzym został nominowany do tytułu „najbardziej pożądanych miejsc do zwiedzania”. Do wejścia do Bazyliki św. Piotra codziennie ustawiają się ogromne kolejki, co świadczy o tym, jak wspaniałe jest to miejsce i jak wiele osób marzy, żeby je zobaczyć.
Historia i budowa
Tradycja podaje, że Bazylika św. Piotra została zbudowana na polecenie Konstantyna Wielkiego, w miejscu, gdzie pochowano św. Piotra – pierwszego papieża. Początki świątyni datuje się na IV wiek naszej ery. 5-nawowa bazylika od pierwszej chwili stałą się miejscem pielgrzymek wczesnych chrześcijan. Kiedy w IX wieku kościół został splądrowany przez arabskich piratów, ówczesny papież Leon IV zdecydował otoczyć bazylikę murem obronnym.
W 1505 roku papież Juliusz II kazał wyburzyć starą bazylikę i wznieść na jej miejscu inną świątynię. Projektem nowego miejsca kultu został Donato Bramante, po którym prace przejął kolejny wielki architekt doby renesansu Rafael Santi. Santiemu pomagał Giuliano da Sangallo – pomocnik Bramantego. Nastąpiło kilka zmian w planach budowli, lecz Rafael Santi zmarł niespodziewanie 6 lat później, więc budową bazyliki zajął się Baldassare Peruzzi. Koncepcja znowu uległa zmianie, a w 1527 roku trzeba było całkowicie wstrzymać przedsięwzięcie z powodu braku dostatecznych funduszy. Niedługo potem prace nad budową wznowiono a architektem został Antonio da Sangallo (Młodszy), którego wujkiem był Giuliano (pomocnik Bramantego).
Kolejną ważną osobistością zajmującą się projektem bazyliki był Michał Anioł, który zaproponował zmiany w projekcie, które jednak zbliżyły koncepcję do tej, którą stworzył Bramante. W tworzeniu świątyni brało udział jeszcze wielu innych znanych architektów: Pirro Ligorio, Giacomo Barozzi da Vignola, Giacomo della Porta, Domenico Fontana, Giovanni Fontana, Carlo Maderno oraz Gianlorenzo Bernini.
Budowa Bazyliki św. Piotra zakończyła się w 1926 roku.
Wygląd
Fasada bazyliki jest zbudowana z trawertynu. Większość prac nad jej budową została zakończona w ciągu 4 lat, lecz kolejne 2 lata ozdabiano elewację wymyślnymi ornamentami. Po obu stronach fasady miały się znajdować dwie wieże, lecz z powodu osiadania gruntu i pęknięć powstałych na froncie bazyliki prace zostały przerwane.
Wnętrze bazyliki to idealna harmonia pomiędzy renesansową klasyką a barokowym przepychem. Początki wystroju sięgają czasów Juliusza II, a zakończone zostały już po konsekracji kościoła.
Nawa główna świątyni jest przykryta sklepieniem kolebkowym ozdobionym kasetonami. Kaplice przylegają do naw bocznych. W jednej z nich znajduje się Pieta watykańska wyrzeźbiona przez wówczas 24-letniego Michała Anioła.